Több mint 120 faja ismeretes, de az általunk nevelt példányainak legtöbbje, a vadon élő Mandevilla sanderi hibridjei. A tölcsérjázmin hazánkban egy olyan örökzöld cserepes növényfaj, melyet egész nyáron át tartó virágzás jellemez. A nyári időszakban kertünk egyik éke lehet, télen viszont teleltetést igényel ahhoz, hogy következő évben is virágaival lepjen meg minket. Kúszónövényként védőfalakat, rácsokat és erkélykorlátokat egyaránt díszíthet, de egyes fajtái, kisebb növekedésük miatt függesztve, támaszték nélkül is tarthatók.
Milyen növény a tölcsérjázmin? Mi jellemzi, milyen igényei vannak?
A tölcsérjázmin egy fás szárú örökzöld kúszónövény, mely elegendő tápanyag megléte esetében gyors növekedésű. Fajtától függően akár a hat méteres magasságot is elérheti. Leveleik fényesek és sötét színűek, kerekdedek, rövid nyélen állnak. Virágzása májustól októberig folyamatosan, minél naposabb helyen van, annál bujábbak lesznek virágai. Az egyes virágok akár két hétig folyamatosan is virágozhatnak, melyek tölcsér alakúak, legfeljebb öt centiméteres nagyságúak. Ideális hely számára a télikert, de nyáron a szabadban is elhelyezhető. Kültéren és beltéren is nagyon világos, meleg helyet igényel.
Milyen színekben fordul elő?
A tölcsérjázmin virágai a csodálatos fehér, rózsaszín, piros vagy sárga színű árnyalatokban tündökölnek egész nyáron, hiszen májustól októberig folyamatos virágoznak.
Milyen fajtái vannak a tölcsérjázminnak?
A tölcsérjázminnak rengeteg faja és fajtája van, amelyek többféle szempontból is eltérnek egymástól. Vannak különösen szárazságtűrő fajták, mint pl. a Mandevilla sanderi 'Sundaville' és 'Tropidenia' hibridek. A 'Jade' sorozat néhány fatája pedig kifejezetten kompakt növekedésű, ezért balkonládákba is tökéletes. A Mandevilla boliviensis ideális pl. rácsokon vagy állványzaton való futtatáshoz, ezáltal kiválóan alkalmasak terek elhatárolásához egyaránt. A kisebb méretű fajták, mint például a „Diamantina Jade White”, kosarakban történő felfüggesztésre is alkalmas. A rózsaszín virágú Mandevilla x amabilis 'Alice du Pont' a legfeljebb tíz centiméteres virágtölcsérrel a legnagyobb virággal rendelkező fajtának számít. A 'Sundaville Red' hibrid jól érzi magát a melegben, tűri a szárazságot és bársonyos vörös virágokkal díszíti egész nyáron át, és kb. 1,5 méter magasra tud felkúszni támasztékán.
Hogyan zajlik a tölcsérjázmin gondozása?
A tölcsérjázmin vízigénye mérsékelt, azonban naponta szükséges ellenőrizni talajának nedvességtartalmát, hiszen annak mindig nedvesnek kell lennie. A pangó vizet azonban kerülni szükséges, ilyen helyzetben a növény sajnos akár az összes levelét is lehullathatja. Virágzás után öntözővizének mennyiségét már csökkenthetjük. Jellemző rá, hogy gyökereiken vagy a hajtásain, tartalék tápanyagokat tudnak raktározni. Ennek ellenére, mivel egy gyorsan növő növényfaj, a fő növekedési időszakában legalább hetente egyszer szükséges tápoldatozni, tavasszal pedig akár tartós műtrágyával ellátni.
Milyen helyet szeret a tölcsérjázmin?
A tölcsérjázmin az erkélyen, teraszon, valamint a meleg télikertben is tartható. A fagyérzékeny szépségeknek mindenesetre sok fényre van szükségük ahhoz, hogy gazdagon virágozzanak. A növényeket nagyon világos, párás helyre tegyük, ahol ideálisan védettek a tűző déli napsütéstől, mivel erre valamelyest érzékenyek, a hőség viszont nem zavarja. Kellően meleg félárnyékban is jól érzi magát, de virágzása ekkor valamivel kisebb arányú. A 20°C körüli és magasabb hőmérséklet ideális e trópusi kúszónövények számára.
Milyen földet szeret a növény?
A tölcsérjázmin a jó vízáteresztő képességű, semleges kémhatású, laza talajban érzi magát a legjobban. Jó minőségű virágföldbe érdemes ültetni, bár jól tűri az enyhén savas, lúgos vagy meszes talajt is.
Miért sárgul a tölcsérjázmin levele?
A sárguló levelek általában azt jelezhetik, hogy a növény túl van öntözve, tápanyaghiánnyal küzd, vagy nem kap elegendő természetes fényt. .
Miért nem virágzik a tölcsérjázmin?
A tölcsérjázmin érzékeny a téli hőmérsékletre, ha túl meleg szobában teleltettük át, előfordulhat, hogy a növény a következő szezonban nem fog virágozni, hiszen nem volt elegendő pihenéssel töltött időszaka, de mindenek előtt a fényszegény környezet okozza a virágzás hiányát. Ennek megfelelően az év legnaposabb időszakaiban (nyár) hozza a legtöbb virágot és ősszel és tavasszal valamivel kevesebbet.
Hogyan kell megmetszeni a tölcsérjázmint?
Gondozásának fontos része a rendszeres metszése. Kisebb metszési munkák a növényen egész évben elvégezhetők, azonban mivel az új hajtásain virágzik nem szabad túlzottan megmetszeni a vegetációs időszakban. A túlzottan nagy, vagy rosszul formázott és több metszést igénylő növényeket a legjobb a tél végén (február, március) megmetszeni. Ebben az időben történő metszés serkenti a növekedést, így a virágok kialakulását egyaránt. A fiatal növényeket gyakrabban kell metszeni a bokros növekedés érdekében.
Mit kell tudni a tölcsérjázmin futtatásáról?
A növényt bokrosabb növekedésre serkenthetjük, ha a tövénél támasztékkal látjuk el és az új hajtásokat a levél elágazásoknál lecsipkedjük. A kúszó növekedést ezzel szemben úgy segíthetjük elő, hogy a növény növésben lévő szárait egy magasba nyúló támasztékra, például rácsra vagy függőlegesen kifeszített kötelekre tereljük. Hajtásait időről időre érdemes felvezetni támasztékára, mielőtt beleakadnak a szomszédos növényekbe.
Hogyan zajlik a tölcsérjázmin teleltetése?
A Mandevilla laxa kivételével – mely akár mínusz öt fokig is bírja a rövid ideig tartó fagyokat - minden további tölcsérjázmin faj nagyon érzékeny a hidegre. Ezért az első fagy előtt 5-12°C-os helyre kell őket tenni, ekkor az októbertől márciusig tartó időszakban pihenési időszakukat fogják tölteni. Ekkor már kevesebbet is kell öntözni, hogy gyökérlabdája kissé kiszáradjon. Májusban, az utolsó késői tavaszi fagyok elmúltával a cserepes növények ismét a szabadba helyezhetők.
Hogyan kell átültetni a tölcsérjázmint?
Az ültetést két-háromévente, tavasszal végezzük, amikor a növény már teljesen meggyökeresedett. A nagyobb példányoknál is érdemes lehet edényének feltöltése friss talajjal. Átültetéskor némi lassan oldódó műtrágyát is keverjünk ültető közegéhez.
Hogyan zajlik a tölcsérjázmin szaporítása?
A tölcsérjázmin szaporítása otthoni körülmények között dugványozással történhet, de ez gyakran nem vezet sikerekhez. A hajtások csúcsából kb. egy tíz centiméter hosszúságú dugvány kell levágni, melyről egy pár levél kivételével az összes további levelet el kell távolítani. A levágott részt mártsuk gyökereztető hormonba, majd ültessük el virágföld és homok keverékébe és öntözzük meg. Átlátszó fólia zacskóval letakarjuk, melegben (jóval 20°C felett) és sok fényben tartsuk. A takarást naponta vegyük le és szellőztessük kis ideig a növényeket, míg néhány hónap múlva meg nem jelenik új, fiatal hajtása. Ha a kis növény erőteljesen megnőtt már, akkor takarás nélkül áthelyezhető egy nagyobb cserépbe.
Mérgező-e a tölcsérjázmin?
A tölcsérjázmin minden része enyhén mérgező, a belőle folyó tejnedv veszélyes lehet, ezért metszésekor minden esetben ajánlatos lehet védő kesztyűt húzni. Ennek a tejnedvnek bőrt irritáló hatása van, illetve a szervezetbe kerülve mérgezést okoz.
Mik a tölcsérjázmin jellemző betegségei? Mit tehetünk ezek ellen?
A tölcsérjázmin levelein főként kártevők okozhat problémát táplálkozásukkal. A hosszantartó melegben és szárazságban különösen érzékenyek egyedei a kártevőkre, például gyapjas tetűre. Május elején gyakori vendégnek számítanak a levéltetvek is, valamint száraz időjárás esetében főként nyár közepe felé a takácsatkák is nagy egyedszámban szívogathatják leveleiket. A kártevők ellen, amennyiben kisebb mértékű elterjedésük, elegendő lehet azok letörlése, a növény zuhanyoztatása, viszont súlyos fertőzés esetén érdemes növényvédő szerekkel beavatkozni. Gombás levélbetegségek esetében pedig érdemes lehet lombját kicsit szellősebbé tenni, mely által a levegő jobban átjárja, hamarabb felszárítja nedves részeit.