Irodai növények választéka
Anyósnyelv, Sansaveria azték kaspóban 40 cm
Anyósnyelv, Sansaveria hahnii azték kaspóban 25-30 cm
Anyósnyelv, Sansaveria hahnii lilia kaspóban 40 cm
Anyósnyelv, Sansaveria fijenza kaspóban 50-60 cm
Anyósnyelv, Sansaveria lilia kaspóban 50-60 cm
Kentia pálma kaspóban 100-120 cm
Fikusz benjamina kaspóban 150 cm
Jukka + kaspó
Agglegénypálma kaspóban
Fikusz robusta kaspóban
Jukka + kaspó 90-100 cm
Bétel pálma 150-170 cm
Kentia pálma kaspóban 130-140 cm
Datolya pálma + kaspó 120-140 cm
Jukka 3 töves + kaspó 150-160 cm
Amellett, hogy a levegőt is tisztítják, jótékony hatással vannak a dolgozók termelékenységére, valamint stresszcsökkentő hatásuk is ismeretes. Irodai nevelésre különösen azon növények alkalmasak, melyek meglehetősen robosztusak és könnyen gondozhatók, hiszen a munka mellett néha előfordulhatnak olyan időszakok, amikor kevesebb törődéssel kell megelégedniük. A következőkben nézzük, milyen növények milyen gondozással és feltételek mellett ajánlhatók irodai körülmények közé.
Mikor felel meg egy növény irodai növénynek?
Irodai növénynek általában olyan levéldísznövények ajánlhatók, melyeket különös megjelenésük ellenére is könnyű gondozhatóság jellemez. Ezek közül, a nagyobb mérettel rendelkezők kiválóan alkalmasak arra, hogy a helyiség adottságaihoz alkalmazkodjanak, talajra helyezve a rendelkezésre álló helyet kitöltsék, legyen szó akár az ajtó akár az asztal melletti üres térről. E növények már önmagukban is, de egy hozzá és az irodához is színben passzoló kaspóban biztosan minden arra járó munkatársunk tetszését elnyeri. Ki ne venne észre ugyanis egy nagyon mutatós sárkányfát vagy egy kentipálmát.
Megnézem a levéldísznövények kínálatát ►►►
Sárkányfa
A sárkányfák (Dracaena) akár a két méteres magasságot is elérhetik, melyek mutatósságukat vékony ágai végén elhelyezkedő, hosszú és lándzsa alakú leveleinek köszönhet. E növények úgynevezett levélüstökös fák, melyek egyes fajtáinak levelét sárga, fehér vagy bordó csíkoltság is jellemezhet. Vízigényes növényfaj, mely világos körülményeket kíván.
Kentiapálma
A kentiapálma (Howea forsteriana) páratlanul szárnyasan összetett levelei hosszúak, színük intenzív fényes sötétzöld. Kecsességét és légies megjelenését ívesen visszahajló szárnyasan szeldeltek levelei adják. Idővel vékony, sima törzset is nevel, mely idősebb korára sem vastagodik meg túlzott mértékben. Mérsékelt öntözés mellett közepes megvilágítással jól megélnek.
Jukka
Csakugyan egy levélüstökös díszítő lehet munkahelyünkön a jukka (Yucca elephantipes), mely mutatósságát repedezett kérgű magas törzsének, valamint sűrűn álló kard alakú, bőrnemű leveleinek köszönhet.
Könnyezőpálma
Manapság nagy divatnak örvend a könnyezőpálma (Monstera deliciosa), mellyel egyértelműen jó hangulat csempészhető be még az irodába is. Példányai fiatalon szív alakú leveleivel, még az idősebbek lyukacsos és néha meglehetősen hatalmas levelei díszítenek. Nagyobb méretben ugyan támasztást igényelnek, azonban jól megválasztott támasztékával együtt páratlan látványt nyújthatnak.
Irodai asztali növények: miket érdemes választani?
Az íróasztalra szánt növények kiválasztásakor fontos figyelembe venni asztalunk elhelyezkedését, hiszen a megvilágítottság függvényében különböző típusok növények lehetnek alkalmasak. Nem árt, ha nem hatalmas, hanem kisebb növekedéssel rendelkező, a számítógép mellett is könnyedén elférő darabot választunk. Akárcsak a padlóra helyezett növények esetében, úgy az asztalon is érdemes a minél szebb látvány érdekében kaspós növényt választani, de ez nemcsak dekorációs cél szolgálhat, hanem a túlöntözés megakadályozása érdekében is hatékony módszernek bizonyul. Nézzük meg, mely növények mutatnak legjobban íróasztalunkon.
Rákvirág
Az egyik ilyen a rákvirág (Aglaonema commutatum), melynek fiatal egyedei alacsonyabb termetűek, lassú növekedésük miatt akár sokáig is kisebbek maradnak, csak később érhetik el leveleik akár a 30 cm-es nagyságot. Tetszetős levelei szélesek, lándzsaszerűek, ezüst-fehéren mintázottak. Kissé igényes az öntözésre, hiszen talaját mindig mérsékelt nedvesen kell tartani, valamint a meszes vizet sem túlzottan kedveli. Akár az árnyékos helyek is tökéletesen megfelelnek számára.
Buzogányvirág
A buzogányvirág (Dieffenbachia sp.) szintén egy lassúbb növekedéssel jellemezhető növényfaj, melyet szárnyasan felálló, sűrűn álló levelei, valamint rövidebb és vastagabb érdekes megjelenésű szára tesz mutatóssá. Szembetűnő leveleinek mintázottsága egyaránt, melyek fehérek és sárgák is lehetnek. Talaj szempontjából a mérsékelten nedves felel meg számára, valamint magasabb páratartalmat és világosabb körülményeket kedvel.
Milyen igénytelen irodai növények vannak? Kiknek, hova valóak ezek?
Az irodába is tehető növények között olyanokat is találunk, melyek csekély törődéssel is beérik. E növényfajok azok számára is megfelelő választás lehet, pl. akik egyszer-kétszer elfelejtik megöntözni növényeiket, de ennek ellenére is mutatósak maradnak.
Anyósnyelv
Az egyik legismertebb a kisebb igényű fajok közül az anyósnyelv (Sansevieria trifasciata). Függőlegesen felfelé álló, merev levelei maximum az 1 vagy 1,5 métert hosszúságot érik el. Szúrós hegyben végződő zöld levelei egyesével vagy rozettát alkotva állnak, akár mintázatos fajtáik, vagyis világos vagy sötétebb zölden sávozott levelekkel egyaránt megtalálhatók. Amellett, hogy mutatósak, vízigényük sem túlzottan magas, még a rosszabb tartási körülményeket és az elfelejtett öntözést is túlélik vízraktározó képességüknek köszönhetően.
Agglegénypálma
Az agglegénypálma (Zamioculcas zamiifolia) csakugyan egy nagy népszerűségnek örvendő dísznövényfaj. Nem is csoda, hiszen húsos levélnyelén ülő szárnyasan összetett levelei nagyon mutatósak. Lombozatának megjelenése, hegyes, tojásdad alakú fénylő leveleinek köszönhetően ilyen különleges. Érdemes világos helyen tartani, ott fejlődik a legszebben, de sötétebb körülmények között is nevelhető mérsékelt öntözés mellett. Egyébként sem mondható kifejezetten vízigényesnek, hiszen burgonyaszerűen megvastagodott gyöktörzsében raktározott vízzel a szárazabb periódusokat is képes átvészelni.
Vitorlavirág
A vitorlavirág (Spathiphyllum wallisii) egy nagyon hálás, kevésbé igényes dísznövényünk, mely akár virágok nélküli állapotban, levéldísznövényként is igen dekoratív részét képezheti környezetünknek. Magas páratartalmat kíván, e feltételek megléte mellett hoz csak virágokat, minden más szempontból viszont igénytelen növényfajnak mondható.
Csokrosinda
A csokrosinda (Chlorophytum comosum) nemcsak szobában, hanem irodai körülmények között nevelve is kifejezetten népszerűnek számít. Példányai akár függőkosárban vagy állványra helyezve is nevelhetők, hiszen lándzsa alakú levelei hosszúkásak, akár a 40 cm-t is elérők, ezáltal a cserepük alján túl is lóghatnak. Leveleire fajtától függően zöld, zöld-fehér vagy zöld-sárga csíkozottság is jellemző lehet. A növény világos helyre való, de árnyékos részeken is kielégítően tud fejlődni, így a legtöbb helyen jól érzi magát, emellett pedig túlzott törődést sem igényel.
Miért hasznosak az irodai növények?
A növények, amellett, hogy emelik a helyiség színvonalát, azt hangulatossá is teszik. A növények irodai körülmények közötti tartásának pozitív hatásáról több kutatás is született. Az eredmények azt mutatják, hogy a növények tisztítják a helyiség levegőjét, valamint a levegőben lévő egyes szerves vegyületeket megkötésére is alkalmasak, továbbá növelik a páratartalmat és elnyelik a szén-dioxidot, így javítja a levegő minőségét. A növények jobb közérzetet és hangulatot is biztosítanak, ezáltal csökkentik az ingerlékenységet és a feszültséget. Hozzájárulnak a mentális képességek növeléséhez is, így növelve kreativitásunkat.
Mi alapján válasszuk ki a megfelelő irodai növényt?
A különböző növényfajok mind különböző tulajdonságokkal is rendelkeznek. Nemcsak a növények jellemző tulajdonságai és azok igényei térhetnek el, hanem a mi elvárásaink is változóak lehetnek. Emellett figyelembe kell vennünk a helyiség adottságait egyaránt, vagyis, hőmérsékletét, fényellátását, a rendelkezésre álló hely nagyságát.
Hogyan zajlik az irodai növények gondozása, mire kell figyelni?
Gondozás szempontjából is minden növényfaj más igénnyel rendelkezik. A legfontosabb, általános érvényű, tehát minden növényfajnál ügyelnünk szükséges azok megfelelő öntözésére és tápanyagaik utánpótlására. Az öntözést, valamint a tápoldatozást tavasztól őszig rendszeresen, még ősztől tavaszig a vízpótlást mérsékelten, a tápanyagok utánpótlását pedig egyáltalán nem szükséges elvégeznünk. Az irodai növények tisztítása is rendkívül fontos, vagyis leveleik portalanítása, az elszáradt leveleik, esetleg virágaik eltávolítása pedig nemcsak a növénynek tesz jót, hanem ezzel esztétikai értékük is megtartható.