Fikusz fajták - Ficus
Minden, amit a fikusz fajtákról tudni érdemes
A fikuszt úgy ismerjük, mint mindent túlélő szobanövényt, agglegények és kezdő növénytartók első kísérleteit. Pedig a valóságban sokkal izgalmasabbak ennél – ismerje meg új oldaláról!
A fikuszok igazi klasszikusnak számítanak a növények körében, és nem is véletlenül olyan népszerűek. Bár kevesen tudják, de ezek a növények Indonézia és India, Szumátra és Jáva, valamint a délkelet-ázsiai trópusi és szubtrópusi területeiről származnak. Lakásban is hamar 1-2 méter magasra nőnek, de természetes élőhelyükön akár 30 méteres magasságig is felkúszhatnak. Az eperfafélék családjába tartozó fikuszok gyakorlatilag bárhol jól érzik magukat, legyen szó egy kis panellakás egyik szobájáról, vagy akár egy kertes házról. Mivel alacsonyak az igényeik, azok számára is tökéletes választást jelentenek, akik egyébként korábban sikertelenül próbáltak szobanövényeket nevelni – a fikuszok ugyanis már a legkisebb gondoskodást is gazdagon meghálálják.Fikusz benjamina kaspóban 150 cm
Fikusz robusta 16 cs- cserépben
ficus alii+ kaspó 180 cm
Ne felejtse el kiválasztani a kaspó színét és típusát!
Ficus longifolia. A ficusfélékre jellemzően elég igénytelen, jól fejlődő, nagyobb korában igen mutatós szobanövény. Közepes vízigényű de a túlöntözésre és a huzatra a levelei hullatásával reagál. Metszéssel alakítható.
Serlegkocsányú fikusz kaspóban 130-140 cm
Fikusz kaspóban 120-130 cm
Fikusz Daniella 90 cm
Fikusz moclame 14 cm-s cserépben
ficus longifolia kaspóval 170 cm
Serlegkocsányú fikusz 110 cm
ficus longifolia 170 cm
A fotón látható kaspót az ár nem tartalmazza.
Csüngőágú fikusz 90-110 cm
Csüngőágú Fikusz 14 cm-s cserépben
Csüngőágú fikusz 150 cm
Tarka Csüngőágú Fikusz 14 cm-s cserépben
Megnézem a teljes szobanövény kínálatot ►►►
Milyen növény a fikusz? Mi jellemzi?
A fikusz egy elképesztően érdekes növény, amelynek az összes fajtája jól mutat bármilyen stílusú lakásban. Nem véletlen, hogy hosszú évtizedek óta állandó jelenség a legtöbb belső térben. Alapvetően nem túl igényes, azonban kifejezetten esztétikus. Legyen akármilyen szép is, a tejnedvével mindenképpen vigyázni kell; mérgező növény lévén a gyerekeket, háziállatokat mindenképpen távol kell tartani tőlük.
Milyen igényei vannak a növénynek?
A fikusz gondozása nagyon egyszerű, tulajdonképpen nincsenek komoly igényei, ám néhány apróságra természetesen oda kell figyelni. Alapvetően, ha van megfelelő mennyiségű fény, nincs túl hideg és nem huzatos helyre tesszük, akkor éveken keresztül csodás dísze lehet az otthonunknak. A legtöbb szobanövénnyel ellentétben nem szükséges minden évben átültetni, bőven elég erre minden második esztendőben sort keríteni.
Ha már akkorára nőtt a fikusz, hogy szinte lehetetlen mozgatni, elegendő az is, ha csak a föld felső rétegét cseréljük, így is remekül biztosítható a növény fejlődése.
Ami az elhelyezését illeti, a legjobb, ha kellemes szobahőmérsékleten tartjuk, és lehetőleg világos helyet választunk neki. A huzat nagy ellensége, ha tartósan ki van téve neki, akár az összes levelét is lehullathatja. A nyári melegben naponta 2-3 alkalommal is öntözhetjük, télen viszont elég számára annyi víz, hogy éppen csak ne legyen száraz a földje.
Milyen fikuszfajták vannak?
A fikuszoknak számos különböző fajtája létezik, amelyek közül most a legnépszerűbbeket mutatjuk be:
Fikusz robusta
Ez a típus a kellemesen meleg és világos, tűző naptól, huzattól védett helyet kedveli. Különösen nagyra nő azokon a helyeken, ahol megfelelő a páramennyiség is, így egy párásító használata mellett, vagy az ablakos fürdőszobában gyorsan növekedésnek indulhat.
Fikusz moclame
Sötétzöld, erős, kis levelekkel rendelkezik. Ahogy a családjának többi tagjai, ő is a meleg, világos és huzattól mentes helyet kedveli. Fontos, hogy mindig nedvesen kell tartani a földjét, viszont a pangó víz nem tesz neki jót. Időnként pedig ajánlott a leveleit is egy kis vízzel permetezni.
A tarka levelű fikusz
Ezt a különleges megjelenésű növényt a levelei mellett a szellős ágrendszere és a csüngő hajtásai teszik különlegessé. A párásítást kifejezetten kedveli, ám a 15 fok alatti hőmérsékleten már nem érzi jól magát. Metszéssel kiválóan alakítható.
A serlegkocsányú fikusz
A serlegkocsányú fikusz levelei sötétzöldek, kerekdedek, kissé hosszúkásak. Megfelelő körülmények között akár 2 méter magasra is megnőhet. Amennyiben nem szeretnénk ekkora növényt tartani, metszéssel remekül szabályozható az alakjuk. A szűrt fényű helyeket kedveli, ahol mindig egyenletes a hőmérséklet. Akkor ajánlott megöntözni, ha a földjének a teteje már egy kissé száraz.
A vörös levelű fikusz
A „Burgundy” fikusz levelei szemet gyönyörködtető sötétbordók, hatalmas méretűek és fényesek, így kiemelkedő esztétikai élményt biztosítanak. Lakásban elérheti akár a 2 méteres magasságot is, de metszéssel remekül kordában tartható, sőt, akár bokrosítani is lehet.
Fügefikusz
Külön érdekesség, hogy a fikuszok összes fajtája tartható szobában, egyet kivéve, a Ficus Carica-t, azaz a fügefikuszt. Ehető termése igen ízletes, és akár fává is nevelhető. A kérge sima felületű és hamuszürke színű, a magassága pedig akár a 3 métert is elérheti. A levelei nagyméretűek és karéjosak, a termése pedig csepp alakú, érett állapotát lilásbarna, barna színe jelzi. Frissen is fogyasztható, de aszalványként és lekvárként is nagyon finom.
Mire kell figyelni a fikusz gondozása során?
Bár alapvetően alacsony igényű növényekről van szó, ennek ellenére érdemes néhány dologra odafigyelni annak érdekében, hogy valóban jól érezze magát nálunk a fikusz.
Milyen földet szeret?
A földet tekintve nincsenek komoly igényei, ám kétévente érdemes átültetni, vagy a földje felső részét kicserélni, hogy ne okozzon gondot a tápanyaghiány. A tőzeggel kevert általános virágföld tökéletes választás számára.
Mikor szaporítsuk?
Mindenképpen tavasszal, vagy nyár elején érdemes sort keríteni a szaporításra. A fikusz esetében levél, vagy szárdugvány segítségével lehetséges, de az idősebb növények fiatal oldalhajtásait is használhatjuk. Ehhez arra van szükség, hogy a csúcshajtásokat a levél felett levágjuk, a vágási felületet vízbe mártsuk, majd elültessük. Kezdetben 20-24 fokos levegőt érdemes számára biztosítani, majd ez szépen lassan csökkenthető.
Mikor kell a fikuszt metszeni?
A fikusz metszése nagy odafigyelést igényel, ugyanis, ha nem megfelelő helyen ejtjük meg a vágást, az gondokat okozhat a növény egészségében. Alapvetően egész évben metszhetjük a fikuszt, de a legjobb télen, vagy kora tavasszal sort keríteni rá. Mindenképpen kesztyűben kell végezni a műveletet, tejnedve ugyanis annyira mérgező, hogy hányást, hasmenést, erős hasfájást, valamint súlyosabb esetben akár fulladást is okozhat.
Miért hullik a fikusz levele?
Az ősztől tavaszig észlelhető levélhullást a természetes levélváltás is előidézheti. Ennek az az oka, hogy a fikusz természetes előfordulási helyén szabadban élő fa, ahol a téli nyugalmi periódusban leveleit elveszti. Ez az öröklött tulajdonsága jelenleg is hatással van a növényre. Lakásban tartás esetén a növényt egy állandósult életciklusra kényszerítjük, még akkor is, ha a tartási körülmények egyébként nem optimálisak számára.
Ahogy azt korábban is írtuk, a fikusz igen jól alkalmazkodik a benti körülményekhez, azonban bizonyos dolgokra érzékeny. Amikor leveleit a szokottnál jobban hullajtani kezdi, az egyértelműen jelzi, hogy nem érzi jól magát az adott környezetben.
Mikor és miért sárgul a fikusz levele?
Előfordulhat az is, hogy a fikusz levelei elkezdenek sárgulni. Ez a leggyakrabban arra utal, hogy túlöntöztük, de jele lehet annak is, ha túl kevés fényt kap a növény.
Mikor virágzik a fikusz? Milyen a virága?
A fikusz lakásban nagyon ritkán virágzik, lehet, hogy soha nem látjuk virágait – ettől még a növény jól érzi magát. Ha tehát egyszer csak előbújik a levelek közül néhány mutatós virág, az kifejezetten nagy elismerésnek számít.
Az előbbiekből egyértelműen kiderül, hogy egy nagyon különleges, ugyanakkor egyszerűen gondozható növényről van szó. Nem kérdés, hogy legalább egy fikusznak minden otthonban helye van!