Megnézem a teljes SÁRKÁNYFA kínálatot ►►►
Több mint 100 évvel ezelőtt a sárkányfák szépsége és életerőssége rámutatott arra, hogy szobai körülmények között kiváló cserepes dísznövényünk lehet.
A nemzetség legismertebb képviselője valószínűleg a kanári sárkányfa (Dracaena draco).
A sárkányfához nagyon hasonló növény a déli bunkóliliom (Cordyline australis), hiszen az egész Cordyline nemzetséggel szoros rokonságban állnak, így gyakran össze is tévesztik e fajokat.
![]() |
![]() |
![]() |
Dracaena deremensis |
Dracaena marginata | Dracaena compacta |
![]() |
![]() |
![]() |
Milyen növény a sárkányfa?
A sárkányfák nemzetségéhez mintegy 150 faj tartozik, abban fák, valamint cserjék egyaránt megtalálhatók. Vékony gyöktörzzsel és sárga vagy narancsszínű gyökerekkel rendelkeznek, melyek sarjadzásra nem hajlamosak. Ágaikon hosszú, keskeny, lándzsa alakú levelek nőnek, úgynevezett levélüstökös fák. Hazájukban a törzsképző sárkányfák több méter magasra is megnőhetnek, a szobakultúrában viszont leggyakrabban nem érnek magasabbra két méternél.
Milyen sárkányfa fajok és fajták vannak?
Lássuk, hogy milyen fajokat és fajtákat ismerünk.
Illatos vagy törzses sárkányfa
Az illatos vagy törzses sárkányfa (D. fragrans) eredeti termőhelyén hat méter magas fává nő meg. Levelei 40–80 cm hosszúak, 5–6 cm szélesek, lándzsásak, fényesek, ívesen visszahajlók. Hazai viszonyok között az idős példányok virágoznak, zöldes-fehér, apró, illatos virágai akár 60 cm-t is elérő hosszúságú bugában nyílnak.
A ’Massangeana’ fajtája az alapfajnál szélesebb levelű, a levél közepén hosszanti, széles sárgászöld sáv húzódik, két széle pedig zöld színű. A ’Lindenii’ fajta az előző fajtához képest ellentétes mintázatú, ugyanis lazán növő levelei szélükön sárga csíkosak, középen zöldek.
Sávos sárkányfa
A sávos sárkányfa (D. deremensis) levelei 40–50 cm hosszúak, 3–5 cm szélesek, lándzsa alakúak. A fiatal levelek merevek, felállók, az idősebbek ívesen visszahajlók. Fehér csíkos fajtái a ’Bausei’, ’Warneckii’, ’White Striped’ és a ’Longii’. Sárga csíkos fajtái pedig a ’Yellow Striped’, ’Lemon Lime’, ’Roehrs Gold’, még a ’Compacta’ egy kistermetű, mélyzöld, sűrűn álló levelű, rendkívül lassú növekedéssel rendelkező fajta.
Tarka sárkányfa
A tarka sárkányfa (D. marginata) levelei 2–2,5 cm szélesek, maximum 40 cm hosszúak. A levél szélén keskeny, sötét-bordó, hosszanti csík húzódik. Szobai körülmények között is elfásodó törzset nevel. A ’Tricolor’ piros-fehér-zöld csíkos levelű, a ’Bicolor’ rózsaszín-zöld csíkos, a ’Colorama’ rózsaszín és piros hosszanti csíkos még a ’Magenta’ pedig mélybíbor csíkos.
Fehérszélű sárkányfa
A fehérszélű sárkányfa (D. sanderiana) a D. deremensis-hez hasonló faj, de levelei szélesebbek, és hosszabban kihegyezettek.
Kanári-sárkányfa
A Kanári-sárkányfa (D. draco) idős korban elágazódó fává nő, ágvégein dús levélrozetták fejlődnek. A levelek vastag szövetűek, húsosak, alakjuk lándzsás.
Hogyan zajlik a sárkányfa gondozása?
Mire kell figyelni egy sárkányfa gondozása során?
Milyen földet szeret a növény?
A sárkányfák számára a jó vízelvezetésű és közepes tápanyagtartalmú, humuszban gazdag talaj felel meg. Az ideális pH 6 körüli, azaz enyhén savas tartományban van. Az átlagos savanyútőzeg-alapú levéldísznövény földkeverék megfelelő a számára, de ebben az esetben a közeg kötöttségét egy kissé növelni szükséges.
Hogyan öntözzük a sárkányfát?
Öntözésükkor arra a legfontosabb ügyelnünk, hogy egész évben talaját egyenletesen nedvesen kell tartanunk. Amennyiben gyökérlabdája átmenetileg kiszárad az a levélvégek gyors megbarnulásához vezethet. Ez úgy kerülhető el, hogy az öntözést már akkor érdemes elvégezni, mikor talajának felső rétege kiszáradás jeleit mutatja. Arra is ügyelni kell azonban, hogy ne öntözzük túl, hiszen ekkor a gyökerek rothadása, fulladása is bekövetkezhet.
Hogyan zajlik a sárkányfa metszése?
A sárkányfáknak a kerti növényeknél is ismertes, rendszeres metszésre nincs szükségük, ugyanis emberi segítség nélkül alakítják ki tetszetős, pálmaszerű habitusukat. Egyedeik, ha túl nagyra nőnek felkopaszodhatnak, valamint egy idő után leveleik is megbarnulhatnak, mely csúnya megjelenést kölcsönöz nekik. A megfelelő metszés erre gyógyír lehet, mivel ezzel elágazódásuk serkenthető. A sárkányfa minden faja jól tolerálja a metszést, így szükség esetén gond nélkül metszhetők. Levághatók az egyes hajtások, valamint a törzs egy része is azért, hogy azt a kívánt magasságba hozzuk. Általában csak néhány hétbe telik, mire a sárkányfa új hajtásokat hoz létre.
Mire figyeljünk a sárkányfa átültetésénél?
A sárkányfákat általában kisebb cserépben kínálják a kereskedelemben, ezért érdemes lehet nagyobb cserépbe átültetni közvetlenül a vásárlás után. Ekkor tápláló, jó vízáteresztő képességű és humuszos földet használjunk. A fiatal példányokra jellemző a nagyon gyors növekedés, ezért lehetőleg minden év tavaszán érdemes átültetésükről gondoskodnunk. Az életkor előrehaladtával általában elegendő, ha csak két- vagy háromévente tesszük ezt meg.
Mit kell tudni a sárkányfa fényigényéről?
A dracénák fényben gazdag, világos környezetben fejlődnek szépen, de a tűző naptól óvni kell. A sötétzöld levelű fajták a sötétebb környezetet is elviselik, de a színes levelűek fajtára jellemző élénk levélmintázatának kialakulásához nagyobb fényintenzitás szükséges.
Mit kell tudni a sárkányfa hőigényéről?
Általában melegkedvelő növények, optimális fejlődésükhöz télen is 18–22°C-ot kell biztosítani, nyáron a 30°C feletti hőmérsékleten is jól fejlődnek. Az átlagosnál nagyobb hőigényű a D. goldieana, ennek minimális hőmérsékleti igénye 20–22°C között van. A D. draco és a D. fragrans ’Rothiana’ pedig alacsonyabb hőigényű, télen 12–16°C-on is nevelhetők. A fragrans, massangeana és deemensis fajtáj könnyen megfáznak, ezért télen óvjuk a közvetlen hidegtől.
Hogyan tápoldatozzuk?
A sárkányfa tápanyagainak utánpótlására a legjobb, ha folyékony műtrágyát választunk, melyet az öntözővízzel együtt adagolunk. A műtrágya mennyisége a növények növekedési ritmusától függ, de legtöbbjüket márciustól szeptemberig körülbelül kéthetente, októbertől februárig legfeljebb négy-hathetente kell trágyázni.
Mérgező növény a sárkányfa?
A növény minden része mérgező, de szerencsére csak mérsékelten. Szervezetbe kerülése esetében hányást, étvágytalanságot, levertséget okozhat.
Milyen a sárkányfa virága?
A virágzás csak az idősebb példányokra jellemző, melyet a nyári hónapokban hozhatnak. Virágaik összetett fürtvirágzatban fejlődnek, fehérek vagy zöldes-fehérek. Háromrekeszű magházukban rekeszenként csupán egyetlen mag képződik. A gömb alakú magokat szobai körülmények között csak ritkán láthatjuk, de ezek általában narancssárga vagy piros színezetűek.
Hogyan szaporítsuk a sárkányfát? Lehet-e gyökereztetni?
A sárkányfák könnyen szaporítható növényfajok. A metszése esetében levágott egészséges levelek is kiválóan felhasználhatók szaporításukra. A leveleket a hajtásokról egyszerűen le kell vágni, és az így kapott dugványokat egy pohár vízbe lehet helyezni. A gyökereztetésre nemcsak víz, hanem nedves, tápanyagban szegény virágföld is alkalmas. Arra ügyelni szükséges, hogy a növekedés irányát megtartsuk, a levél felső része fentre, az alsó pedig lefelé mutatva kerüljön a közegbe. Meleg, világos helyen néhány hét múlva már saját gyökeret kell kialakítaniuk, majd önállóan vagy csoportosan át is ültethetők saját cserepükbe. Az ültetés során óvni kell a gyökereket, ugyanis a friss gyökerek kissé érzékenyek, nem szabad azokat megtörni vagy megsérteni.
Sárkányfa betegségei: Mit tapasztalhatunk? Hogyan védekezzünk ellene?
Alapvetően a sárkányfák meglehetősen robusztus szobanövények. Az ápolási hibák, azok közül is a nem megfelelő öntözés könnyen előidézhetik leveleik barnulását és lehullását.
A legyengült növényeken kártevők, például takácsatkák, pajzstetvek, levéltetvek és tripszek is megjelenhetnek. Ellenük érdemes minél hamarabb védekezni, ezért jelenlétük korai felismerésének kiemelt jelentősége van. A kártevők által fertőzött növényeket lehetőség szerint különítsük el a többi szobanövénytől és puha, szappanos vízzel átitatott ronggyal töröljük le őket, esetleg zuhanyoztatással szabaduljunk meg tőlük