A szükséges sütiket használjuk, a weboldal biztonságos működésének érdekében. A weboldal forgalmának elemzésének köszönhetően folyamatosan fejleszthetjük funkcióit, teljesítményét és általános használhatóságát.

15 filléres kerti ötlet kreatív növénybarátoknak

A kertgondozás mindig rengeteg időbe és pénzbe kerül? Attól félünk, hogy kellő szakértelem hiányában tönkretesszük növényeinket? Szerencsére az elmúlt években a kreativitás rácáfolt ezekre a tévhitekre. Már nagyon sok olyan könnyen elérhető megoldást találhatunk, amelyek hasznosak virágaink számára. Ráadásul olcsón, különösebb erőfeszítések nélkül. Most összegyűjtöttünk 15 tippet, amelyek minden kreatív növénybarátnak jól jönnek. Ha filléres kerti ötleteket keres, mi segítünk!

1. ötlet: Melyik növénynek ki a barátja, avagy mit mi mellé érdemes ültetni?

Nagyon sokat spórolhatunk azzal, ha tudjuk, mely növények segítik egymást kertünkben. Ha tisztában vagyunk a növények közti jó kapcsolat alapjaival, akkor ráadásul sok fáradtságtól is megkímélhetjük magunkat. Először érdemes tisztában lennünk saját kerti növényeink, illetve virágaink fajtáival. Cserjék, fűszernövények vagy gyümölcsfák is eltérően viselkednek. A rózsa kifejezetten jó társa némely fűszernövénynek, például a metélőhagymának és a petrezselyemnek. Ezen kívül a menta és a muskátli is meghálálja, ha rózsával együtt ültetjük. Epret gondozni nem olyan könnyű. Hogy megóvjuk a levéltetűtől, érdemes erős illatú növénnyel társítani. A levendula és a fokhagyma is kiváló társak a védekezésben. Ha pedig konyhakertünkben paradicsomra vágyunk, akkor a paprikát és a sárgarépát is nyugodtan ültethetjük mellé.


2. ötlet: Hogyan óvhatjuk a palántákat agyagcserepekkel a fagytól?

Az agyagcserepek sokoldalúan felhasználhatók a kerti és szobanövények esetében is. Az agyagcserepek anyaga finomszemcsékből áll, ezért egyrészt kiváló vízzáró réteget alkot. Másrészt növényeink is könnyebben lélegeznek az agyagcserép összetétele miatt. A legtöbb agyagból készült cserép vastag falúnak számít, ezért vízzáró képessége mellet, hőszigetelő funkcióval is rendelkezik. A hőtartásából következik, hogy egyenletesen és lassabban is adja le azt, akár lehűlés esetén is. Az agyagcserép tehát tökéletes társ a fagy elleni védekezésben, valamint környezetbarát és olcsó.


3. ötlet: Hogyan lehet csökkenti az öntözés költségeit?

Több módszer is rendelkezésünkre áll, ha csökkentenénk az öntözéssel járó költségeket. Ha kertünk méretei engedik, akkor érdemes egy olyan tárolót kialakítani, amelyben összegyűjthetjük az esővizet. Ez nemcsak pénztárcabarát megoldás, de sok növény kifejezetten szereti az esővízzel történő locsolást. Egy másik megoldás lehet a csepegtető megépítése. Ebben az esetben csak oda jut a víz, ahová szükséges, valamint a víz párolgása is elenyésző. További megoldás lehet, ha mulcsot alkalmazunk. A talajból elpárolgó vizet megtartja, véd a gyomnövények ellen, sőt, még tápanyagot is juttat a talajba. A legdrágább megoldás, amely inkább hosszútávon hoz valódi csökkenést: a saját öntözőrendszer. Már rendkívül sok házi tervezésű megoldás elérhető, amelyek sokszor egyáltalán nem maradnak el az automatizált társaiktól.

 

4. Milyen alternatív cserepekben lehet palántákat nevelni?

Ha a műanyagból, fémből vagy éppen agyagból készült cserepeinket akarjuk helyettesíteni, akkor csak a képzeletünk szabhat határokat. Természetesen szem előtt kell tartanunk, hogy környezetbarát és tartós anyagot találjunk. Az egyik legjobb lehetőség egy régi, már nem használt hátizsák vagy táska. Lehetőleg vászonból vagy lenből készült változatot használjunk. Inkább a kertben látja el funkcióját. A másik, már belső terekben is használható megoldás a fából készült doboz vagy hordó. Tökéletesen megfelel a célnak, azonban arra érdemes figyelni, hogy ne kezelt felületű anyag legyen. Sok helyen látható, bevált szokás építési blokkelemeket vagy megmaradt betondarabokat használni. Kétségtelenül stabilabbak, mint az eddigiek, azonban esztétikai értékük már nem olyan magas.

 

5. ötlet: Hogyan lehet hasznosítani a kávéfiltert az öntözés során?

A kávé rendkívül sokrétűen használható a növények gondozása során. A cserép aljára helyezett kávéfilter a szellőzést és a levegő áramlását segíti. A filterek ezen kívül megőriznek némi folyadékmennyiséget is, tehát a két locsolás között sem szárad ki a növény. Nyilvánvalóan nem örökéletű, de mindenképpen pénztárcakímélő megoldás.


6. ötlet: Hogyan vészelhetik át a telet a növények az erkélyen?

A balkonkertészet egyre népszerűbb hazánkban is. Mindenki próbál filléres kerti ötleteket gyűjteni megfelelő hely hiányában is. Ha vastag falú és nagyobb méretű edényekbe ültetünk, már tettünk egy lépést a biztonság irányába. Ezen kívül a száraz avarral betakart föld is segíthet az átteleltetésben.


7. ötlet: Mivel helyettesíthetjük a növényekhez adott tápoldatot?

Sokan nem tudják, de a zöldségek főzőleve kiválóan helyettesíti a különböző tápoldatokat. Mivel a főzőlé vitaminokban gazdag, ezért ártani nem tudunk vele, ellenben segítjük a növekedést. Alkalmazhatjuk a szobai cserepes növényeknél és a kertben is. A folyadékot mindig lehűtve használjuk fel.


8. ötlet: Hogyan segíthetjük a talaj fejlődését?

Az egyik legfontosabb feladat a növények gondozása során a talaj magas minőségének elérése. Egy egyszerű, odafigyelést igénylő trükkel ezt könnyel megoldhatjuk. Készítsünk komposztot! A kertben és a háztartásban található szerves anyagokból. Ne hagyjuk kiszáradni és ne nedvesítsük túl, de sűrűn forgassuk át a készülő komposztot. Így kellően magas tápanyagtartalmú komposztunk keletkezhet.


9. ötlet: Mivel lehet segíteni a gyökérzöldség fejlődését?

A különböző gyökérzöldségek gondozása során egy biztos: a növekedéshez káliumra van szükségük. Ha hamut használunk, akkor garantáltan elősegíthetjük a fejlődést. Az ültetés előtt érdemes a hamut a talajban eldolgozni, de figyelni kell arra, hogy semleges vagy savas talaj esetén alkalmazzuk.


10. ötlet: Milyen természetes módon lehet védekezni a baktériumok ellen?

Sokan azt gondolják, hogy a gombák és baktériumok elleni védekezéshez különböző növényvédő szerekre van szükség. Ez azonban nem igaz, mert segítségünkre lesz a fahéj! Ha ezt használjuk a talajra szórva a magok védelméhez, akkor nagyobb eséllyel akadályozhatjuk meg a gyökerek károsodását. Ezt a magok vetését követően rendszeresen ismételjük addig, ameddig a növények a végleges helyükre nem kerülnek. A fahéj ráadásul természetes anyag, tehát nem okoz károsodást a kertben és véd a baktériumok ellen.


11. ötlet: Milyen természetes módon védekezhetünk a rovarok ellen?

A baktériumok után következzenek azok a kártevők, amelyek a kertünk díszeit támadják. Erre is van egy tökéletes házi megoldás, ami nem más, mint az ecet. Sikerrel használhatjuk a hangyák és a csigák ellen is. Azokra a helyekre érdemes locsolni, akár egy kis vízzel hígítva, ahol gyakran megfordulnak. Ezen kívül tökéletesen működik gyomirtóként is. Arra azonban figyelni kell, hogy az évelő és kultúrnövények esetében kerüljük, mert kárt okozhat. Ráadásként pedig még a fémből készült kerti eszközeink tisztításában is kiváló társ.


12. ötlet: Hogyan gyorsíthatjuk házilag a növényeink növekedését?

A boltokban kapható speciális tápanyagok mellett nagyon egyszerű összetevőkkel elősegíthetjük növényeink fejlődését. Egy teáskanálnyi méz például, meleg vízben feloldva, csodákat tesz. A palántáinkat pár órára ebbe a vízbe mártva már sokat teszünk a növekedésükért. A másik módszer az aloe vera és víz keveréke. 250 ml víz és egy evőkanál aloe egy lezárt befőttesüvegben tárolva. Legalább egy hétig sötét és hideg helyen. Ez az oldat további víz hozzáadásával kiváló a hagymás növények számára.


13. ötlet: Hogyan tartsuk távol a legyeket?

Mindenki ismeri, milyen fejfájást okoznak a legyek kerti munka közben. Ahhoz, hogy könnyedén távol tarthassuk őket, elegendő, ha más szempontból is hasznos növényeket tartunk. A citromfű és a borsmenta természetes ellenségei a legyeknek. Ráadásul nem szükséges mérgező anyagokat tartalmazó bolti rovarirtókat sem használni. Ha a két növényt egy kis vízzel és mosogatószerrel összekeverjük, még az adott helyiség permetezésére is alkalmas.


14. ötlet: Hogyan hozhatunk létre otthoni fűszerkertet?

A fűszerekre még akkor is szükségünk van, ha nincs nagy kertünk, teraszunk vagy balkonunk. A friss fűszernövények pedig ételeinkhez és frissítő italainkhoz is elengedhetetlenek. Használjunk befőttesüvegeket fűszerkertünk létrehozásához! Hogy a vízellátást is egyszerűen megoldjuk, tegyünk apró köveket és kavicsokat az üveg aljára. Ezután már csak a virágföld és magvak kellenek, amit egy kis szén hozzáadásával is kiegészíthetünk a baktériumok ellen.


15. ötlet: Növények tisztítása felsőfokon?

A legsokoldalúbb megoldásról egyáltalán nem hinnénk, hogy a kertbe való. Ez nem más, mint a szappan használata. Egy szappandarabból készült vizes oldattal lemoshatjuk szobai növényeinket, melyek sokáig álltak. Ez rovarriasztóként is hatékony lesz. Továbbá használhatjuk a kerti szerszámaink tisztítására vagy kenőanyagként is.