A szükséges sütiket használjuk, a weboldal biztonságos működésének érdekében. A weboldal forgalmának elemzésének köszönhetően folyamatosan fejleszthetjük funkcióit, teljesítményét és általános használhatóságát.

Áfonya bokor vásárlása, gondozása, metszése

Az áfonya (Vaccinium) egy alacsony, erőteljesen elágazó cserje, amely a tőzeglápok és erdők természetes növénye. A legelterjedtebb fajták közé tartozik a fürtös áfonya (Vaccinium corymbosum), amely Észak-Amerikából származik, valamint a kék áfonya (Vaccinium myrtillus), amely vadon is megtalálható Európában.

Milyen igényei vannak az áfonyának?

 

Áfonya fényigény

Az Áfonya nem ritkán az erdők aljnövényzetét alkotják, ezért olyan helyen is szépen fog fejlődni, ahol nem éri közvetlen napfény. Nyári hőségekben nyílt terepen tartott növények hajlamosak az égésre.

Az áfonya talajigény

Az áfonya savanyú talajt kedvel, pH-értéke 4,5–5,5 között ideális számára. Fontos, hogy a talaj laza, tőzeges, jól áteresztő legyen. A túl meszes talajban nem érzi jól magát, mivel a magas pH károsíthatja a gyökereit és csökkentheti a tápanyagfelvételt. Az ország azon területein, ahol a lúgos, meszes talaj található, csak az ültetés előtti földcsere vagy a konténerben tartás ad megfelelő megoldást az áfonya szép fejlődéséhez. Az ültetőgödörbe érdemes savanyú tőzeget, komposztot vagy más savanyú anyagot keverni, hogy a talaj ideális legyen az áfonya számára

Az áfonya Vízigénye

Az áfonya vízigénye közepes, de nem tűri a pangó vizet. Jó vízelvezetésű talajban érzi magát a legjobban, de szüksége van folyamatos, mérsékelt vízellátásra, különösen a termésérés idején.

Tápanyagigény

A tápanyagigénye viszonylag alacsony, de a savanyú talajokban az ásványi anyagok könnyen kimosódhatnak, ezért érdemes speciális áfonya tápoldatot vagy savanyú talajhoz való trágyát alkalmazni.

 

Hogyan metsszük az áfonyát?

Tél végén vagy kora tavasszal érdemes metszeni, amikor a növények még pihennek, de a fagy veszélye már elmúlt.. Eltávolítjuk az elhalt, beteg vagy sérült ágakat, hogy a növény egészségesebb legyen, és jobb levegőáramlást biztosítson a belső részeknek. A fiatal hajtásokra is érdemes figyelni, hogy azok fejlődhessenek. A gyümölcstermő ágakat is érdemes mérsékelten visszavágni, hogy ne legyen túl sűrű a növény. Idősebb növények esetén segíthet a gyenge ágak eltávolítása is, hogy erősebb hajtások jöjjenek elő, amelyek jobban bírják a termést.

 

Fürtös áfonya vagy kék áfonya?

Fürtös áfonya (Vaccinium corymbosum): Ezt a fajtát általában nagyobb, kertészeti célra termesztik, mert bővebb termést hoz és jól alkalmazkodik a különböző éghajlati viszonyokhoz. Az íze is intenzívebb, édesebb, és a növény magasra nőhet, akár 1,5–2 méterre is.

Kék áfonya (Vaccinium myrtillus): A vadon termő kék áfonya kisebb, alacsonyabb növény, amely inkább erdőkben és hegyvidéki területeken található. Az íze erősebb, savanyúbb lehet, és a növény alacsonyabb, 30–50 cm-esre nő.

 

Hogyan fordítsuk az áfonyát termőre?

Az áfonya termőre fordításához szükség van arra, hogy a növény elérje a megfelelő életkort, általában 2-3 éves korban kezd el termést hozni. A megfelelő gondozás és metszés segíthet, hogy a növények hamarabb termőre forduljanak. Fontos a jó pollináció, ami érdekében több fajtát is ültethetünk egymás mellé. Továbbá tápanyagellátás is fontos: A megfelelő trágyázás serkenti a virágzást és a termést. Az áfonya esetében különösen fontos a kálium- és foszfortartalmú műtrágya.

Az áfonya jól gondozott, savanyú talajon, napos helyen, rendszeres öntözéssel és metszéssel bőséges termést hoz. Ha az igényeit figyelembe vesszük, könnyen sikerrel termeszthetjük akár a kertben, akár cserépben is.