A szükséges sütiket használjuk, a weboldal biztonságos működésének érdekében. A weboldal forgalmának elemzésének köszönhetően folyamatosan fejleszthetjük funkcióit, teljesítményét és általános használhatóságát.

Pampafű: ültetése, gondozása, szaporítása, teleltetése: hogyan csináljuk jól?

Megnézem a Pampafű kínálatot ►►►

Ha azt a szót halljuk, hogy pampafű, akkor első hallásra aligha tudjuk azonosítani, melyik növényről van szó. Amikor azonban meglátjuk jellegzetes formáját és alakját, akkor rögtön ismerőssé válik ez a dísznövény. Igazi slágertermék minden kertészet kínálatában. Ha éppen azon gondolkozik, hogy kertjét egy különleges dísznövénnyel szépíti, akkor a fehér pampafű például remek megoldás! Mindenképp jó választás lehet, ha nem a tipikus fákat és cserjéket részesíti előnyben. Azért, hogy megismerje és szakszerűen kezelje a növényt, cikkünkben próbálunk segítséget nyújtani!


Milyen növény a pampafű? Mi jellemzi?

A pampafű impozáns, nagytermetű, télálló díszfű. Levelei zöld színűek, karcsúak és általában 1,5-2 méter hosszúak. A pampafű teljes magasságát a levelek közül előtörő, két méternél is magasabb bugák teszik ki. Ezek általában krémfehér, ezüstös, rózsaszínes árnyalatúak. Az ősz beköszöntével szeptemberben, októberben virágoznak. Főként Argentína, Brazília és Chile területein terjedt el. Maga a pampafű erős növekedésű, gyorsan terjeszkedő növény. A Dél-Amerikában őshonos növény a megfelelő odafigyeléssel kertünk éke lehet, hiszen megjelenése tekintéllyel bír. Tollszerű virágai a hidegebb évszakban sem száradnak el. Több mint 20 fajtája ismert.


Milyen igényei vannak a növénynek?

A pampafű számára a legmegfelelőbb a semleges vagy enyhén savas kémhatású, jó vízelvezetésű talajtípus. A növény fényigénye igen magas, ezért a napos, szellős hely kedvez számára. Vízigényét tekintve nyáron, a megfelelő vízellátásáról rendszeresen gondoskodni kell. Télen viszont a nagy hidegre és a pangó vízre érzékenyen reagál. Ezért szükségszerű felkészíteni a teleltetésre.


Hova, kinek való a pampafű? Mi a fő funkciója?

Mivel egy télálló díszfűről van szó, eléggé sok helyen felhasználható. Tehetjük a kert egy központi helyére vagy akár az utcafrontra is. A drámai hatással bíró növény telepítésével kapcsolatban több tényezőt is figyelembe kell venni. Elsősorban nagyobb méretű kertbe ajánlatos ültetni, hiszen a hatalmas mérete az egyik előnye. A pampafű igen terebélyessé válhat és akár 3 méter magasra is nőhet. Érdemes emellett úgy választani, hogy a jégtől és a fagyoktól óvni kell. Sövényként nagyon ritkán alkalmazzák, mert nehezebben gondozható és a szaporítása is több figyelmet igényel. Sok helyen ettől függetlenül karózással megoldható ilyen irányú telepítése is. A pampafű termete és alakja miatt szoliternövényként, vagyis önállóan is kiváló döntés. Tehát kísérőnövény nélkül is betölti funkcióját és igazi dísze lehet a kertnek. Ha mégis másik növénnyel társítanánk, akkor a tollborzfű tökéletes választás. A legmutatósabb, ha csoportosan 2-3 darabot, egymáshoz viszonylag közel ültetünk. Ennek elsősorban élvezeti értéke van, hiszen gömb formájúnak tűnik, miután kifejlődött. Mivel valóban sokoldalú, babérmeggy vagy más sövény helyett térelválasztóként is használható. Persze, nem ugyanolyan hatásfokkal, hiszen a pampafű rendeltetése szerint nem térelválasztó sövény.


A pampafű ültetése: mikor, hogyan csináljunk helyesen?

A pampafüvet már viszonylag kifejlett állapotban is beszerezhetjük. Ekkor ugyanarra kell figyelni, mintha csemeteként ültetnénk. A legfontosabb szempont a talaj jó vízáteresztő képessége. Figyeljünk arra, hogy kis helyekre egyáltalán ne ültessük, mert nem tud rendesen fejlődni. Ez azt is jelenti, hogy tartsunk a növény körül meglehetősen nagy ültetési távolságot. Természetesen, ha túl közel ültettük egymáshoz az egyes töveket, akkor sem kell kétségbe esni. Fontos továbbá az is, hogy körbe tudjuk járni. Csoportos ültetés esetén a legjobb, ha 50x50x50 centiméteres gödröket ásunk 100-150 centiméteres távolságban. A gödör aljára kb. 10-20 centiméter vastagon szórjunk kavicsot a jó vízelvezetés érdekében. A növények hamar összenőhetnek, de ez nem jelent problémát. A pampafű egy éves korában ritkán virágzik, erre csak a második évtől számíthatunk. Ha ezekre a szempontokra figyelünk, akkor az év utolsó negyedében fogja díszíteni kertünket.


Hogyan zajlik a pampafű teleltetése?

Mivel a pampafű nem őshonos díszfű, ezért a hazánkban megszokott téli időjárás akár gondot is okozhat. Óvnunk kell a megmaradt vagy talajba szivárgó víztől, ugyanis gyökérzete könnyen elfagyhat. Ezért ősz vége táján hosszú, éles szélű leveleit egy vastagabb madzaggal kössük össze. Ekkor megvédhetjük hajtásait, ha azok egymáshoz simulnak. Erre azért van szükség, mert a növény szövetei különben károsodhatnak, mely végzetes lehet számára. A kiemelkedően magas, általában másfél méternél hosszabb szálaktól érdemes ilyenkor megszabadulni. A másik elengedhetetlen óvintézkedés a gyökerek betakarása száraz falombbal vagy kaszált fűvel. Ha elmúlik a tél, akkor csak el kell távolítanunk a tavalyi, elszáradt leveleket kb 50 cm magasságban és hamarosan gyönyörködhetünk az előtörő friss levelekben, melyek napról-napra nagyobbak a lesznek.


Hogyan kell gondozni a pampafüvet?

Ha az eddigi előírásokat betartottuk, akkor nagyon egyszerű dolgunk lesz. A tavaszi időszaktól kezdődően rendszeresen kell öntözni. Már ültetéskor is, de később is jól jöhet, ha homokot adagolunk a talajhoz. A homok ugyanis javít a talaj vízáteresztő képességén. Különböző tápanyagoldatok hozzáadása pedig nem árt neki, de különös szükség nincs rá. Az ültetés utáni első évben segíthet, ha trágyával látjuk el. Ha azonban a fagytól szakszerűen megóvjuk, metsszük és rendszeresen locsoljuk, más teendőnk nem lesz


Hogyan kell megmetszeni a növényt?

A tavasz beköszöntével pompás növényünk is megújulni kívánkozik, melyet metszéssel érhetünk el. Ettől lesz igazán mutatós, szemet gyönyörködtető az év nagy részében. Március végén, április elején, a fagyok végeztével kell elvégeznünk ezt a műveletet. Ezzel kapcsolatban azonban a friss hajtások arról is tájékoztatnak, mikor igényli a metszést. Ekkor 30-50 centiméteres magasságban kell visszavágni a hajtásokat, lehetőleg egyenesen. Ezt követően a napsütés hatására újra növekedésnek indul majd kertünk büszkesége. Éles levelei miatt húzzunk kesztyűt kezünk épségének megóvása érdekében. 


Hogyan szaporítható a pampafű?

A pampafüvet, mint sok hasonló évelő növényt általában, tőosztással lehet szaporítani. Ez azt jelenti, hogy a már túlbokrosodott töveket kettéválasztjuk. Ekkor már külön tudjuk ültetni őket. Ez természetesen nemcsak a szaporításban van segítségünkre, hanem az elburjánzás megakadályozásában is. A tőosztás általában a gyökerének kiemelésével kezdődik. Ezután következik a gyomoktól való megtisztítás és a szétválasztás folyamata. Ekkor tudjuk eltávolítani azokat a növényi részeket és töveket is, amelyek például betegek. Az így nyert tövet már csak el kell ültetnünk. Van egy másik, sokkal körülményesebb módszer is: a növény magról történő nevelése. Ezt fellazított talajon, napos időben és megfelelő öntözéssel lehet megtenni.


Milyen jellemző betegségei vannak, milyen kórokozók fenyegetik a pampafüvet?

A pampafű szerencsére nagyon ellenálló, ezért nem jellemzőek rá a betegségek. Nagyon ritkán gombafertőzés sújtja, amely foltosodásként mutatkozik meg. Ennek oka a magas páratartalom, mert esős és meleg időszakban fordulhat elő. Ezen bármilyen növényvédő-gombaölő szerrel lehet segíteni. A kártevők is rendre elkerülik, ezért csak a téli időszakban összegyűlt pangó vízre kell figyelni.