Cikász pálma kertben
A cikász pálma (Cycas revoluta), bár pálmára hasonlít, valójában nem valódi pálma, hanem egy ősi növénycsoport, a cikászok tagja. Dísznövényként igen népszerű a különleges megjelenése miatt. Hazánkban, Magyarországon a cikász pálma fagyérzékeny, így a szabadban való tartása csak korlátozottan lehetséges.
A kertbe való kiültetést csak nyáron, a fagyveszély elmúltával érdemes megfontolni. Ilyenkor félárnyékos, védett helyet válasszunk számára, jó vízáteresztő, laza talajjal. Mivel trópusi–szubtrópusi növény, a hűvös, nedves időt nem viseli jól. Fagypont alatt a levelei károsodnak, -5 °C alatt pedig maga a növény is elpusztulhat. Ezért célszerű inkább dézsás növényként nevelni, és télire fagymentes, világos helyre vinni, például verandára vagy lépcsőházba.
Öntözni mérsékelten kell, főleg a nyári hónapokban. Télen csak nagyon ritkán. Fontos, hogy a gyökere ne álljon vízben, mert könnyen rothadásnak indulhat. Tápoldatozni tavasztól őszig érdemes, havonta egyszer. Ha jól gondozzuk, a cikász hosszú életű, látványos dísze lehet a kertnek vagy terasznak.
Fagyálló mediterrán növények
A fagyálló mediterrán növények ideálisak a magyarországi kertekbe is, ha napos, védett helyre ültetjük őket. Ezek közül több faj is megfelelő gondozás mellett átvészeli a telet.
- Nagyvirágú liliomfa (Magnolia grandiflolra): Bár nem mediterrán eredetű, mediterrán hatású a nagy, illatos virágai miatt. Fagytűrése jó, főleg, ha fiatal korában védve van.
- Olajfa (Olea europaea): Alapvetően mediterrán növény, de néhány fajtája -10 °C-ig is bírja. Télen takarással, déli fal mellé ültetve jobban áttelel.
- Csillagjázmin (Trachelospermum jasminoides): Kúszónövény, ami illatos virágaival díszít. Enyhe teleken túlélhet, de ajánlott takarni vagy dézsában nevelni, hogy fagymentes helyre vihessük.
- Kínai kenderpálma (Trachycarpus fortunei): Az egyik legfagytűrőbb pálmaféle, akár -15 °C-ig is bírja. Magyar kertek kedvence lett az utóbbi években.
- Indiai díszgalagonya (Crataegus laciniata): Kevésbé ismert, de dekoratív, enyhén fagyérzékeny növény.
- Gránátalma (Punica granatum): A törpe változatok jobban viselik a fagyot. Termést is hozhat, de nem mindig képes a termést megérlelni.
Fontos: télen takarás, jó vízelvezetés és napos fekvés segít a sikeres áttelelésben.
Kerti pálma fajták
Magyarország éghajlatán a legtöbb pálmafaj nem él meg szabadföldben, de néhány hidegtűrő faj kerti körülmények között is tartható. Íme néhány népszerű kerti pálma fajta, amelyek közül válogathatsz:
- Trachycarpus fortunei (Kínai kenderpálma) Ez a legismertebb és leginkább fagytűrő pálmafajta. Akár -15 °C-ot is elvisel, főleg ha takarással véded a gyökerét és a törzsét télen. Gyorsan növekszik, legyező alakú levelei látványosak.
- Chamaerops humilis (Európai törpepálma) Kisebb növésű, bokros habitusú fajta. Szintén viszonylag fagytűrő (kb. -10 °C-ig), és napos, védett helyen jól érzi magát. Konténerben is jól tartható.
- Sabal minor (Törpe sabal) Lassú növekedésű, de nagyon jól bírja a hideget (-15 °C körül). Lapos, legyezős levelekkel díszít, és kevés gondozást igényel.
Mediterrán virágok
A mediterrán virágok és növények különleges hangulatot hoznak a kertekbe és teraszokra, különösen napos, meleg fekvésű helyeken. Néhány népszerű faj:
- Tölcsérjázmin (Dipladenia/Mandevilla) – Csavarodó, futó növekedésű dísznövény, tölcsér alakú virágai élénk színekben pompáznak (piros, rózsaszín, fehér). Kedveli a napfényt és jó vízáteresztő talajt.
- Sétányrózsa (Lantana camara) – Színes, tömött virágzatú növény, amely a pillangókat is vonzza. Erősen illatos, melegkedvelő, jól viseli a szárazságot is.
- Hibiszkusz (Hibiscus rosa-sinensis) – Nagy, látványos virágokkal díszít. Sok napsütést igényel, rendszeres öntözés mellett hosszú ideig virágzik.
- Leander (Nerium oleander) – Közismert mediterrán bokor, amely bő virágzással hálálja meg a napfényt és a meleget. Mérgező növény, ezért óvatosan bánjunk vele.
- Citromfa (Citrus limon) – Illatos virágai és gyümölcsei miatt is kedvelt. Télen fagymentes helyre kell vinni.
- Murvafürt (Bougainvillea) – Lenyűgöző, élénk színű fellevelei díszítik. Futónövény, sok fényt és meleget igényel, de szárazságtűrő is.
Ezek a növények nyáron díszítik legjobban a kertet, de télre fagyvédelmet igényelnek.
Mediterrán kert növényei
A mediterrán kert stílusa a Földközi-tenger térségének meleg, napfényes éghajlatát idézi meg, amely Magyarország egyes részein is jól alkalmazható, különösen déli fekvésű, napos kertekben. A mediterrán kert fő jellemzője a természetesség, az illatos növények, valamint a meleg színek használata.
Növények: A leggyakoribb mediterrán növények a levendula, rozmaring, kakukkfű, zsálya és oregánó, melyek egyszerre díszítők és hasznosak. A babér, olajfa (dézsában nevelve), gránátalma, leander és a füge is gyakori választás. A ciprusok, örökzöldek, illetve a rozmaringból vagy levendulából formált sövények szintén népszerűek. Dísznövényként jól illik a murvafürt (Bougainvillea – dézsás növényként), valamint az agávé és a pálmaliliom is.
Kialakítás: A burkolatoknál természetes anyagokat – terrakotta, kő, kavics – célszerű használni. A kertet gyakran osztják külön funkciókra: pihenőterület, fűszerkert, sziklakert. Díszedények, kovácsoltvas kiegészítők és pergolák fokozzák a mediterrán hangulatot. Fontos a napsütötte, meleg mikroklíma kialakítása, szélvédett fekvés, jó vízelvezetés.